UVOD

Koronalne diery (KD) su trojrozmerne oblasti v slnecnej atmosfere (hoci, casto pouzijeme  slovne spojenie `'KD na povrchu Slnka`'), charakterizovane hlavne nasledovnymi tromi fyzikalnymi vlastnostami:
(a) nizkou (znizenou oproti okoliu) hustotou koronalnej plazmy,
(b) nizkou (znizenou oproti okoliu) teplotou tejto plazmy a,
(c) otvorenou konfiguraciou silociar koronalneho magnetickeho pola (v dalsom casto len m. p.).

Klucovym parametrom KD je ich plocha, ktoru zaberaju na slnecnom povrchu. Pritom sa ukazalo fyzikalne a metodicky ve"lmi dolezitym rozlisovat dve kategorie KD - polarne a nizkosirkove. V priebehu minima 11-rocneho cyklu slnecnej aktivity KD pokryvaju az 20% slnecneho povrchu. V tych castiach Slnka dominuje otvorena topologia silociar m. p., vychadzajucich z tzv. zdrojovej plochy radialne do medziplanetarneho priestoru (definitoricky sa zdrojova plocha najcastejsie nachadza vo vzdialenosti 2.5  od stredu Slnka). V tych miestach (a menovite, v polarnych KD) je intenzita globalneho m. p. zvysena takmer na dvojnasobok. Ako aktivita narasta do maxima slnecneho cyklu, polarne pole slabne a meni svoju polaritu. Velke polarne KD zanikaju a su nahradzane mensimi KD v nizsich sirkach. Male oblasti `'otvoreneho`' pola su v tejto faze cyklu rozptylene v pomerne velkom rozsahu heliografickych sirok.

Spatna extrapolacia otvorenych silociar m. p. zo zdrojovej plochy na povrch fotosfery (za predpokladu bezsiloveho potencialoveho pola medzi zdrojovou plochou a fotosferou) ukazuje, ze tieto silociary sa koncentruju vylucne v miestach KD (vid poslednu kapitolu tohoto prispevku). To ale znamena, ze prave ta cast slnecneho povrchu, ktora je pokryta koronalnymi dierami, je prakticky jedinym zdrojom medziplanetarneho magnetickeho pola (Sykora a kol., 2000). Preto, sumarna plocha otvorenej konfiguracie m. p. na Slnku (a teda, celkova plocha KD) musi byt velmi dobrym proxy (zastupcom, nahradou, ukazovatelom ?) aktualnych magnetickych podmienok v heliosfere a tym aj, napriklad, mierou modulacie kozmickych lucov (Storini a kol., 1997).

Uplne najdolezitejsou vlastnostou KD je to, ze pri otvorenej konfiguracii ich m. p., ionizovana plazma unika do medziplanetarneho priestoru najlahsie prave z nich. Plocha KD tak predstavuje velmi slubny index aj pre studium vysokorychlostnych prudov slnecneho vetra, ktoreho s`u KD priamo zdrojom.

V priebehu poslednych dvoch desatroci druzicove pozorovania odhalili, ze intenzita slnecneho ziarenia sa meni ako kratkodobo, tak aj v casovej skale 11-rocneho slnecneho cyklu. Take zmeny v celkovom vykone Slnka, spolu s magnetickou aktivitou KD, velmi pravdepodobne ovplyvnuju (a v historii ovplyvnovali) aj zemsku magnetosferu a ionosferu, a pozemsku klimu a pocasie. Pritom, z historickych pozorovani Slnka je zrejme, ze realne su aj dlhodobejsie (tzv. sekularne) zmeny v ziarivosti Slnka. Jedna z takych epizod nastala v 17. storoci (Maunderovo minimum slnecnej aktivity) a ina, kratsia, v 19. storoci (Daltonovo minimum).

Studiom roznych druhov proxy, alebo ich adekvatnej kombinacie, by bolo mozne extrapolovat zmeny ziarenia a magnetickych vlastnosti Slnka spatne do obdobia kedy merania zo satelitov neexistovali. To, co by sme sa takto dozvedeli o minulosti by mohlo byt prognosticky aplikovane na buduce spravanie sa Slnka. Ako sme uz spomenuli, KD boli explicitne objavene v rokoch 1973-74 druzicou Skylab. Velmi dobrym proxy koronalnych dier sa ukazalo byt denne realizovatelne mapovanie povrchu Slnka v ciare HeI 1083 nm a v znamej Ha ciare. Zial, realne vysledky z tychto dvoch proxy KD su relevantne len od roku 1975 (McIntosh, 1993, Fox a kol., 1998), teda az po druzicovom objave KD. O to nadejnejsim proxy koronalnych dier sa ukazuju byt nase ONSZEK. A prave o tom je tento prispevok. Naznacuje ako pomocou studia ONSZEK mozno skumat fenomen KD (a tym aj niektore parametre medziplanetarneho m. p. a slnecneho vetra) 30 rokov pred ich objavom.


Dalsia strana: KRATKA HISTORIA OBJAVU KD   Predchadzajuca strana: `'Koronalne diery`' z pozorovani ...
Prva strana: `'Koronalne diery`' z pozorovani ...

2000-09-06