Pochybnosti o teplote slnečnej koróny
 

M. Minarovjech a M. Rybanský, Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica, milanmin @ta3.sk , rybansky @ta3.sk
 
 

Abstrakt
V  príspevku sa opisujú argumenty, ktoré vedú k názoru o vysokej teplote koróny. Ich podrobnejší rozbor ukazuje, že je možná aj iná interpretácia pozorovaných javov. Korónu môžeme považovať za zmes útvarov (látok) s rôznou teplotou.

1. ÚVOD

     Medzi obligátne pri rôznych skúškach patrí otázka :”Ktoré argumenty nás vedú k záveru, že teplota koróny presahuje milión K ? Aké sú metódy na určenie teploty slnečnej koróny ?” Očakávaná odpoveď sa dá formulovať približne takto: ”O vysokej teplote koróny svedčí:

1)    prítomnosť čiar iónov s vysokým stupňom ionizácie,
2)    veľká pološírka týchto čiar a
3)    malý gradient poklesu intenzity bielej koróny s výškou".

     Z týchto parametrov vyplývajú aj metódy na určenie jej teploty. V ďaľšom texte ukážeme, že je možná aj iná interpretácia existencie týchto argumentov.
     Najprv však ešte poznámka k pojmu teplota. Je potrebné si uvedomiť, že v prípade koróny ide o veľmi riedké prostredie, ktoré sa svojou hustotou, tesne nad slnečným povrchom , t.j. tam, kde má vlastne najväčšiu hustotu, vyrovná hustote najlepšieho vákuá, ktoré sme schopní na Zemi dosiahnúť. Ďalej, existencia slnečného vetra nás presvedčuje o tom, že koróna sa rozpína, pričom ale nie sú známe počiatočné hodnoty tohto rozpínania (okrajové podmienky). V tomto prípade ide o tzv. netepelný pohyb častíc. Pod tepelným pohybom častíc rozumieme rovnomerné rozdelenie rýchlostí častíc do všetkých smerov podľa Maxwellovej rovnice:

f(v) = A.exp(-mv2/2kT),

kde f(v) znamená počet častíc, ktoré majú pri teplote T rýchlosť medzi v a v+dv ,  A = n(m/2p kT)3/2, m je hmota častice,
k je Boltzmannova konštanta a n je hustota častíc. Z rovnice vyplýva, že pri teplote T má väčšina častíc rýchlosť okolo
vt =  (2kT/m)1/2 , ktorú nazývame aj najpravdepodobnejšou. Pojem teploty je teda spojený s pohybom častíc, ich kinetickou energiou, preto teplotu môžeme určovať nielen v Kelvinoch, ale aj v jednotkách energie (J, eV), pričom platí: 1 eV = 1,6.10-19 J = 11600 K.
     Energii 1 eV odpovedá pri elektrónoch rýchlosť okolo 590 km/s, pri protónoch 13,8 km/s. Nedá sa však povedať, že ak má elektrón rýchlosť 1 km/s, má teda teplotu 478 K, teplota je pojem iba pre kolektívne správanie častíc v tepelnej (termodynamickej) rovnováhe. Z toho vyplýva aj náš názor, že nie je vhodným parametrom na charakterizovanie takého riedkeho a zrejme aj veľmi nehomogénneho prostredia, ako je slnečná koróna, alebo slnečný vietor. Myslíme si, že používanie pojmu teplota v tomto prípade je iba vyjadrením úsilia charakterizovať hmotu koróny rovnakým parametrom, aký sa používa pri iných astronomických objektoch.

2.  TEPLOTA PODĽA EXISTENCIE URČITÝCH IÓNOV

     Zelená koronálna čiara bola objavená už v roku 1869, avšak to, že ju vysiela 13 krát ionizovaný atóm železa (FeXIV) bolo zistené až v roku 1942. Vtedy sa aj zmenil náhľad na korónu. Z objektu s teplotou fotosféry, t.j. 5700 K sa stal objekt s teplotou rádove miliónov K.
     Podklad pre takúto zmenu názoru bol zakotvený v laboratorných meraniach. Na to aby sme nejaký atóm ionizovali, potrebujeme mu dodať tzv. ionizačnú energiu, aby energia elektrónu, o ktorý ide, bola väčšia, ako je energia väzbová a on sa mohol stať voľným. Napr. pre vodík je ionizačná energia 13,6 eV, čo odpovedá teplote okolo 157760 K a pre spomínaný ión FeXIV, 392 eV, čo odpovedá teplote 4,5 milióna K. (Takýto prevod medzi energiou a teplotou môže slúžiť iba pre hrubý odhad. Pre presné riešenie treba uvažovať, že rýchlosť častíc má určité rozdelenie, čo vedie k Sahovej rovnici, ak uvažujeme stav termodynamickej rovnováhy).
     Meranie ionizačných potenciálov sa robilo vo vákuových spektrografoch pomocou elektrickej iskry. Je ich však možno určiť aj výpočtom, z väzbovej energie valenčných elektrónov. V koróne však existuje aj neutrálny vodík, lebo sa v nej pozoruje čiara La(121,5 nm), neutrálne hélium, čo môžeme dedukovať z pozo-rovania jeho infračervenej čiary (1083 nm), ale aj FeXXV, t.j. železný ión iba z dvomi elektrónmi, ktorého čiary možno pozorovať v röntgénovej oblasti spektra v mieste erupcií. FeXXV má ionizačný potenciál 8828 eV. Podľa toho by sme mohli tvrdiť, že v rôznych miestach koróny sa vyskytuje hmota s teplo-tou od menšej, ako 105 K po 108 K. Už z toho môžeme usudzovať, že ide o extrémne nehomogénny objekt. A z pozorovania vyplýva, že aj variácie týchto žiarení sú niekedy veľmi rýchle. Naše pozorovania majú aj obmedzenú rozlišovaciu schopnosť a preto okrem toho, že nevieme akým procesom ión vzniká, nevieme ani veľkosť objemu v ktorom sa to deje. Môže to byť od decimetrov po tisícky km.
     K pochybnosti, že existencia iónu je ekvivalentná existencii príslušnej teploty nás vedú dve nasledujúce úvahy:
1)    Predstavme si, že vznikol ión FeXIV. Než stihol rekombinovať, je presunutý do redších oblastí koróny, kde môže existovať relatívne dlhú dobu. Má určitú konfiguráciu termov a bude vyžarovať čiary rôznych vlastností, podľa povahy budenia. Na budenie zelenej koronálnej čiary stačí svetlo fotosféry, na budenie UV a X čiar potrebujeme srážky s energetickými elektrónmi. Teda to, že ión vyžaruje čiaru 530,3 nm vôbec nemusí svedčiť o vysokej teplote koróny v danom mieste.
2)    Z pokusov na urýchlovačoch vieme, že existujú procesy, umožňujúce vznik iónov s vysokým ionizačným potenciálom aj pri relatívne nízkych teplotách. Tieto ióny sa potom následne používajú pri zrážkach s jadrami na štúdium ich štruktúry. Proces pri ktorom ióny vznikajú sa nazýva elektrónno cyklotrónová rezonancia. Využíva sa pri ňom pôsobenie mikrovlnového žiarenia na plazmu, uzavretú medzi magnetickými zrkadlami. V takejto plazme je potom veľký rozdiel medzi teplotou iónov a elektrónov. Podrobnosti možno nájsť napr. v článku Golovanivského a Dougar-Jabona (1990). Existenciu takého procesu v koróne možno spochybniť argumentom, že potrebný žiarivý výkon mikrovlnového žiarenia je dosť vysoký a mali by sme jeho prejavy pozorovať aj na Zemi. Možno ale namietať, že ide o malé objemy a v koróne sa mikrovlnové žiarenie, pri určitej elektrónovej hustote rýchlo tlmí.

3. TEPLOTA Z  POLOŠÍRKY PROFILU EMISNÝCH ČIAR

     Myšlienka určenia teploty z pološírky profilu čiary je založená na princípoch štatistickej fyziky. Podľa nich sa v prostredí s termodynamickou rovnováhou vyžarujúce častice pohybujú tak, že splňajú Maxwellov zákon rozdelenia rýchlostí. Dopplerov posuv potom spôsobí, že tvar profilu sledujé tzv. Gaussovu krivku :

i (l ) = i (lo) exp (-(l - lo)2/d2),

kde i (l ) je spektrálna intenzita a dje Dopplerova pološírka čiary (vzdialenosť od stredu, kde spektrálna intenzita klesne na hodnotu 1/e stredovej intenzity). Dopplerova pološírka je, pri splnení uvedených predpokladov zviazaná s teplotou vzťahom :

d = lo/c sqr ( 2kT/m + vt2 ).

Konštanty majú obvyklý význam, vt je tzv. turbulentná rýchlosť, t.j. rýchlosť zhlukov častíc, kde v jednom zhluku je veľké množstvo častíc, ale veľkosť zhluku je pod hranicou pozorovacieho rozlíšenia, a všetky sa pohybujú rovnakou rýchlosťou. Rozdelenie rýchlostí zhlukov je podľa predpokladu tiež izotrópne, takže oddeliť tepelné a turbulentné rýchlosti je možné iba podľa dodatočných znakov, resp. úvah.
     Tu je prameň našich pochybností. Pozorovania s väčším rozlíšením ukazujú, že žiariace elementy v koróne majú bohatú “niťovitú” štruktúru a pohyb hmoty v každej “niti” je zrejme autonómny. Ak sa do štrbiny spektrografu premieta množstvo takých “nití” a my to interpretujeme, ako tepelný pohyb, potom zrejme dôjdeme k nesprávnym záverom. Na lepšie vysvetlenie použijeme obrázok (obr. 1). Nech sa do štrbiny premietajú dva zhluky hmoty, ktoré sa voči sebe relatívne pohybujú rýchlosťou 22, 6 km/s (vzájomný posun stredov čiary 0,4 A). Na obrázku, dve čiarkované Gaussove krivky s pološírkou 0,3 A, t.j. s teplotou 0,98.106 K. My z toho, samozrejme vyhodnotíme ich súčet, ktorý je na obrázku znázornený plnou čiarou. Pre lepšie priblíženie k realite sú k súčtu pripočítané náhodné odchýlky. Ak výslednú krivku aproximujeme Gaussovou krivkou (je znázornená čiarkovane), dostaneme pre pološírku hodnotu 0,48 A, čo odpovedá teplote 2,5.106 K.
 

Obr. 1. Profil koronálnych spektrálnych čiar

Do štrbiny sa premieta mnoho takých zhlukov, čo môže byť jeden z dôvodov, že profil má tzv. stolovitý tvar. Hrany meraného profilu sú strmšie ako Gaussova krivka. Podľa našich meraní sa to pozoruje pri cca 80 % profilov koronálnych čiar. Na túto skutočnosť sme upozornili už na seminári v roku 1994. Prechod cez optickú sústavu spektrografu ešte zníži sklon každej hrany a nikdy nie naopak. Keby sme vychádzali pri určení pološírky čiary z  meraného maximálneho sklonu profilu (y´max) :

d = (io / y´max) sqr (2 / e),

dostaneme pre pološírku čiary hodnotu 0,41 A, čo je bližšie k pôvodnej hodnote.

4. TEPLOTA Z VÝŠKOVÉHO GRADIENTU HUSTOTY HMOTY

     V tomto prípade si pod korónou predstavujeme normálnu atmosféru, podobnú zemskej. Potom jej rozsah je daný pôsobením gravitácie, ktorá sa snaží všetky častice pritiahnuť k povrchu a pôsobením kinetickej energie častíc (tepelnej energie), ktorá pôsobí proti gravitačnej sile. Čím je atmosféra teplejšia, tým má väčší rozsah. Vychádzame z tzv. barometrickej rovnice (pri hydrostatickej rovnováhe):

dp = - s g dh,

t.j. tlak s výškou klesá na úkor tiaže elementu hmoty atmosféry.
Po dosadení zo stavovej rovnice za s : s = mol p/R T, kde mol je hmotnosť jedného molu danej látky , pre vzduch je to 0,029 kg, pre hmotu koróny okolo 0,00062 kg , a po riešení diferenciálnej rovnice, dostaneme pre teplotu výraz:

T = mol g (h – ho) / R ln (so/s).

Pomer so/s môžeme nahradiť výrazom po/p.
     Ak pre zemskú atmosféru použijeme informáciu, že tlak klesá na polovicu na každých 5500 m výšky, dostaneme pre teplotu hodnotu 272 K, čo je - 1o C. V slnečnej koróne podľa rôznych modelov klesá hustota rôznym spôsobom, v priemere však môžeme tvrdiť, že vo výške jedného polomeru je hustota 1000 krát menšia, ako pri povrchu. Pre teplotu potom dostaneme hodnotu okolo 2.106 K, čo je hodnota konzistentná s hodnotami, určenými iným spôsobom .
     Z existencie slnečného vetra, čo je vlastne rozpínanie koróny však v tomto prípade vyplýva, že nie je splnená základná podmienka, t.j. že neexistuje hydrostatická rovnováha. Po zarátaní kinetickej energie rozpínania do bilančnej rovnice sa podstatne zníži príspevok tepelného člena a stačila by oveľa nižšia teplota. Problém je v tom, že zatiaľ sa nepodarilo zmerať rýchlosť rozpínania pri základe koróny a ani nepoznáme mechanizmus rozpínania slnečného vetra.

5.  ZÁVER

     Z horeuvedených skutočností vyplýva, že na vysvetlenie pozorovaných javov nie je nutné zavádzať vysokú teplotu a ak už o nej hovoríme, máme si uvedomiť, že je to vlastne synonymum pre vysokú kinetickú energiu častíc. Koróna bude pravdepodobne objektom s veľmi rozdielnou energiou častíc. Dobrou analógiou by mohol byť blesk, t.j. výboj v atmosfére, kde teplota dosahuje 10000 °C a okolitý vzduch má teplotu okolo nuly.

LITERATÚRA

Golovanivsky K.S. and Dougar-Jabon V.D.: 1990, PTE, No. 4, 8.